Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 11/7/2007
Tematica: problema emigranţilor români din Italia
Categoria articolului: ştiri
Titlul articolului: Le Monde: van járható út a romák számára
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://maszol.ro/index.php?menu_id=278&cikk=13369


Numele cotidianului

Articolul:


ÚMSZ


| háttér | Arra, hogy a romák számára van járható út, Járóka Lívia és Mohácsi Viktória magyar európai parlamenti képviselők jelenlétükkel mutatnak példát Strasbourgban – fogalmaz a Le Monde című francia napilap.

A romákkal kapcsolatos európai gondok csak akkor fognak enyhülni, ha nem maguknak a romáknak, hanem a romák problémájának esünk neki – írta hét eleji szerkesztőségi cikkében a Le Monde. A baloldali-liberális francia újság szerint az elmúlt napokban az olasz sajtóban – annak ellenére, hogy érthető módon nem kívánnak egy etnikumot külön megnevezni – a román a bádogvárosokban élő, kolduló romák szinonimája lett. Akik között vannak bűnözők is.

Ez a nagyon látványos beilleszkedési probléma ugyanakkor össze sem hasonlítható mértékű azokkal a gondokkal, amelyekkel a fejlődésből kifelejtett európaiak nagy többségének egész életük során szembesülniük kell, mint például a nagy szegénységgel, a marginalizálódással, valamint a lakhatás, az egészségügy, az oktatás és a munka terén tapasztalható diszkriminációval – emlékeztet a Le Monde.

Azoknak a feldühödött olaszoknak – akik lehetnének akár franciák is –, és akik azt gondolják, hogy „ezeknek haza kell menniük”, tudniuk kell, hogy azok, akiket cigányoknak neveznek, még kevésbé érzik magukat otthon Romániában, Bulgáriában vagy Szlovákiában, ahol születtek, mint Nyugat-Európában. Hazájukban gyakran még rosszabbul bánnak velük és még inkább megvetik őket – hívja fel a figyelmet a párizsi újság.

Az Európai Parlament 2005-ben határozatot fogadott el a romák helyzetéről, akiknek száma becslések szerint 12 és 15 millió közé esik a kontinensen, 7 és 9 millió közé az Európai Unióban. A szöveg emlékeztet azokra az üldöztetésekre, amelyeknek áldozatai voltak a romániai rabszolgatartástól a náci népirtáson át a mai „romafóbiáig”, amelynek állandóan ki vannak téve, és aminek orvoslására az EP-képviselők szociális, kulturális, oktatási és szimbolikus intézkedéssorozatot ajánlottak.

Nevezetesen azt kérték, hogy a romákat ismerjék el európai kisebbségként. „Az Európai Parlament magyar képviselői, Járóka Lívia és Mohácsi Viktória jelenlétükkel bizonyítják Strasbourgban, hogy vannak romák, akik boldogulnak. Egyre többen vannak, és ehhez a kilenc közép-európai ország kezdeményezésére elindított Roma Befogadás Évtizede 2005–2015 program is hozzájárul. Ez a járható út” – írta a Le Monde.

A roma integráció évtizedét két éve indította el nyolc közép- és délkelet-európai ország – Bulgária, Horvátország, a Cseh Köztársaság, Magyarország, Macedónia, Románia, Szerbia és Montenegró és Szlovákia – miniszterelnöke Szófiában. A 2005 és 2015 közötti időszakra tervezett évtized az első nemzetközi együttműködésre alapozott erőfeszítés a romák életének megváltoztatására.

A kezdeményezés két főszponzora a Világbank és a Soros György által alapított Nyílt Társadalom Intézet (OSI). A program része, hogy a romák társadalmi befogadásának szorgalmazása és a romák gazdasági helyzetének kedvezőbbé tétele érdekében minden országnak konkrét célkitűzéseket kell megfogalmaznia négy kiválasztott és elsőbbséget élvező területen: oktatás, foglalkoztatás, egészségügy és lakásépítés.

A Le Monde által, a beilleszkedés példájaként emlegetett két magyarországi EP-képviselőhöz hamarosan újabbak csatlakozhatnak. A Romák Pártja – hosszú idő után ismét – saját listát indít a november 25-i európai választáson. Az alakulat a közvélemény-kutatásokban meg sem jelenik, ám egyes megfigyelők nem zárják ki, hogy a Romák Pártja meglepetést szerez, azaz megkapja a bejutáshoz szükséges öt százalékát a szavazatoknak.

Címoldal a külvárosi lázadások idejéből: a Le Monde „belső” példára hivatkozik

Címoldal a külvárosi lázadások idejéből: a Le Monde „belső” példára hivatkozik

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.